4 تیر 1403

قرارگاه جنبش انقلابیون (قجا)

قرارگاه امنیتی و سایبری جنبش انقلابیون جمهوری اسلامی ایران

آموزش تست یک لینک مشکوک قبل از کلیک بر روی آن

شما می‌توانید لینک های متنی را برای لینک های فریبنده در مرورگر خود با نگه داشتن ماوس روی آن یا فشار دادن و نگه داشتن آن در دستگاه تلفن همراه بررسی کنید.

حتی می‌توانید لینک‌های کوتاه‌شده را با استفاده از ابزارهای آنلاین مانند CheckShortURL یا Unshorten.It لغو کوتاه کنید و با PhishTank یا URLVoid، قابل اعتماد بودن وب‌سایت را بررسی کنید.

همه ما پیام‌های عجیبی را چه در ایمیل‌ها یا از طریق برنامه‌های چت دریافت کرده‌ایم که ادعا می‌کردند از طرف دوستان، خانواده یا کسب‌وکارهای آشنا هستند و از ما می‌خواهند روی یک لینک کلیک کنیم، آیا راهی برای بررسی این لینک ها بدون کلیک کردن روی آنها وجود دارد تا بتوانید بفهمید چه خبر است؟

هنگام بررسی ایمن بودن یک فایل دانلود شده، چندین آزمایش وجود دارد که می توانید انجام دهید که در زیر به ساده ترین آنها می پردازیم، قبل از رفتن به برخی از سایت‌هایی که می‌توانند لینک ها را برای شما بررسی کنند، با چند کار شروع می‌کنیم که می‌توانید خودتان انجام دهید.

خودتان یک لینک را بررسی کنید

هنگامی که با یک پیوند در مرورگر شما ارائه می شود، یک راه ساده برای بررسی اینکه آیا این لینک درست است یا نه وجود دارد، در یک رایانه رومیزی به سادگی ماوس را روی پیوند قرار دهید به این معنی که نشانگر خود را بدون کلیک روی آن نگه دارید و سپس در اکثر مرورگرها متنی را در گوشه پایین سمت چپ مشاهده خواهید کرد، در دستگاه تلفن همراه، فشار دادن و نگه داشتن یک لینک نیز این متن را در کادر محاوره ای نمایش می دهد.

علاوه بر عدم تطابق سایت‌ها ممکن است در حین حرکت ماوس روی لینک، چیزهای عجیب دیگری نیز مشاهده کنید و گاهی اوقات این فقط یک نام سایت عجیب و غریب است، اما اغلب کلاهبرداران از لینک های به اصطلاح کوتاه شده برای جذب افراد استفاده می کنند و معمولاً دیگر کلمه یا عبارتی را تشکیل نمی دهد.

توجه داشته باشید که همه لینک های کوتاه شده مبهم نیستند، بسیاری از آنها شما را به سایت های قابل اعتماد هدایت می کنند، ظاهراً هدف آنها این است که URL های طولانی را کاربردی تر کنند، هیچ راه خوبی برای دیدن اینکه آنها در یک نگاه به کجا منجر می شوند وجود ندارد، به این معنی که آنها ابزاری عالی برای کلاهبرداران هستند.

آدرس را برای تست کپی کنید
اگر در مورد یک آدرس وب مطمئن نیستید، خواه یک لینک کوتاه شده باشد یا فقط نام سایتی که نمی شناسید، تعدادی ابزار آنلاین وجود دارد که می توانید بدون بازدید از آن، بررسی کنید که به کجا منتهی می شود، قبل از اینکه بتوانیم از آنها استفاده کنیم، باید آدرسی را که لینک به آن می رود دریافت کنید.

برای دریافت آن، روی لینکی که می‌خواهید بررسی کنید، به جای کلیک چپ، روی آن کلیک راست کنید (یا در تلفن همراه، ضربه بزنید و نگه دارید)، و در منوی زمینه روی گزینه‌ای که در کروم می‌گوید «Copy Link Address» کلیک کنید و در مایکروسافت اج به سادگی می گوید “Copy Link.” مرورگرهای مختلف این تابع را متفاوت می نامند، اما همیشه چیزی در همین راستا خواهد بود، با انجام این کار پیوند را در کلیپ بورد شما کپی می کنیم، از آنجا می توانیم آن را در ابزارهایی قرار دهیم که آن را برای ما بررسی می کنند.

تست لینک
آزمایش لینک به سادگی برداشتن لینک کپی شده و سپس چسباندن آن در یک موتور جستجوی تخصصی است، با این حال بیشتر این موارد با URL های کوتاه شده کار نمی کنند، بنابراین اجازه دهید ابتدا آن مشکل را برطرف کنیم.

کوتاه کردن یک URL
برای طولانی کردن یا کوتاه کردن یک URL کوتاه شده باید سایتی را پیدا کنید که بتواند این کار را انجام دهد، موارد مورد علاقه ما CheckShortURL.com و Unshorten.it هستند و در هر دو مورد تنها کاری که باید انجام دهید این است که لینک کوتاه شده را در نوار بالای صفحه بچسبانید، دکمه «Expand» یا «Unshorten It» را بزنید.

این ابزار کمی فکر می کند و شما یک گزارش کوچک در پایین صفحه دریافت خواهید کرد، هر دو سرویسی که ذکر کردیم همچنین شما را به سایت‌هایی مرتبط می‌کنند که گزارش می‌دهند آیا صفحه فاش شده قابل اعتماد است یا خیر، کاری که ما خودمان می‌توانیم در مرحله بعد انجام دهیم.

بررسی یک آدرس
برای بررسی یک URL، چند ابزار وجود دارد که می توانیم استفاده کنیم، احتمالاً شناخته شده ترین گزارش شفافیت گوگل است اما این بهترین منبع برای افراد ناآشنا نیست این به این دلیل است که فقط در صفحات خاص کار می کند.

در عوض برای سایت‌های مخرب، سایت‌هایی که بدافزار منتشر می‌کنند، ممکن است بخواهید URLVoid را امتحان کنید، تنها کاری که برای استفاده از آن باید انجام دهید این است که آدرس وب سایتی را که می خواهید بازدید کنید وارد کنید و مجموعه ای از گزارش ها را برای شما جمع آوری می کند که به شما می گوید آیا مشکلی با یک سایت یا صفحه وجود دارد یا خیر.

اگر کمتر نگران بدافزار هستید و بیشتر در مورد کلاهبرداری های فیشینگ نگران هستید، جایی که کلاهبرداران سعی می کنند اطلاعات شخصی شما را به دست بیاورند، PhishTank را بررسی کنید، سایتی که فهرستی از سایت های فیشینگ شناخته شده را جمع آوری می کند، حتی اگر سایت در پایگاه داده آنها نباشد می توانید آن را اضافه کنید.

https://313-313.ir/